Genel

Hızlı Kilo Vermek İçin 10 Bilimsel Yöntem

Yaz ayları yaklaşırken pekçok insan nasıl kilo vereceğini düşünmeye başladı. Uzun süren pandemi ve eve kapanma süreçlerinde hepimiz istenmeyen kilolarla yüzleşmek zorunda kaldık. Şimdi harekete geçme ve harika bir yaz için hazırlanmanın tam sırası!

Basit ve bilimsel olarak temellendirilmiş bu bilgiler sayesinde kısa sürede 5 kilo vermek, kısa sürede 10 kilo vermek mümkün. Hadi başlayalım!

  • Kilo vermek için vitamin depolarınız dolu olmalı.

Uzun süreli diyet yapıp kilo verememek günümüzde pekçok kişinin sorunu. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Örneği vitamin eksikliğiniz varsa kilo alış-verişiniz zorlanacağından düzenli ve sıkı bir diyet programı uygulasanız da kilo veremeyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken diyet yaparken bir yandan vitamin depolarınızı doldurmaktır. Bunun için multivitamin takviyeler kullanabilirsiniz. Multivitaminlerin kilo aldırdığına dair rivayetlerin yalnızca rivayetten ibaret olduğunu unutmayın. Konuyla alakalı Vücudumuzun İhtiyacı Vitaminler Nelerdir? Vitaminler Kilo Aldırır mı? yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Kilo vermek için probiyotiklerden faydalanın.

Kilo verirken karşılaşılan bir diğer zorluk da sindirim sistemi problemleri. Kimi zaman sindirim sisteminin düzensizliği kilo vermeye engel olabilir. Kabızlık, hazımsızlık ya da helicobacter pylori gibi etmenler kilo verme sürecini sekteye uğratır. Bu sebeple diyet esnasında probiyotik kullanmak hem bağırsak floranızı hareketlendirecek hem de size hareket katacaktır. Özellikle Lactobacillus Gasseri suşu içeren takviyeler iç organ yağlanmalarınızın da önüne geçecektir.

  • Beslenmeniz Sağlıklı olmak zorunda. Çok düşük kalorili yiyeceklerle beslenmeyin.

Kilo vermek esasen çok basit bir hesaba dayanır. Kilo vermek için yaktığımız kaloriden daha az kalori almalıyız. Buna kalorik açık yaratmak denir. Peki neden çok düşük kalorili beslenmek kilo vermek için tehlikelidir? Eğer çok düşük kalori ile beslenirsek, vücut direncinde düşme, hastalık, bitkinlik, kas kaybı gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bu da uzun vadede metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo vermenin ilerleyen süreçte daha da zorlaşmasına yol açabilir.

Peki bunun çözümü nedir? Kendimizi aç bırakmak yerine dengeli ve düzenli beslenerek kilomuzu takip etmeliyiz. Zayıflamak konusunda sabırlı olmalı ve fiziksel aktivitelerimizi artırmalıyız. Kilo verme sürecimizi izlemeli, kilo veremediğimizde aktiviteyi arttırarak kalori yakmalı veya kaloriyi daha da düşürmeliyiz. Böylece kilo vermeye başladığımızda aç kalıp, güçsüzleşmek yerine yaptığımız spor ile birlikte daha verimli ve etkili bir şekilde incelebiliriz.

  •  Yağ alımını çok düşük tutmayın.

Diyet yemeklerinin yağsız ve lezzetsiz olduğundan bahsedildiğini duymuşuzdur. Aslında tam aksine, vücudumuzun yağsızlığa değil sağlıklı yağlara ihtiyacı var. Vücudumuza aldığımız yağlar yağ metabolizmasında yani yağ yakmada oldukça önemli bir rol oynar. Ayrıca yağ tüketimi hormonal sisteme olumlu etki eder ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Bazı vitaminler yağda çözündüğü için vücudumuzda kullanılmadan öcne yağa gereksinim duyar. Yani yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin doğru bir şekilde kullanılması için vücudumuz yağa gereksinim duyar.

Peki sağlıklı yağ kaynakları nelerdir? Zeytinyağı, badem, fındık, ceviz, avokado, Hindistan cevizi gibi yağları güvenle kullanabiliriz.

  • Kilo vermek için ağırlık antrenmanlarına önem verin.

Her ne kadar sadece kas yapmak için olduğu sanılsa ve özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilmese de ağırlık antrenmanları kilo vermenizi en iyi destekleyecek antrenmanlardır.

Antrenman programları ile var olan gücümüzü korumaya, mümkünse güçlenmeye çalışmalıyız. Gücümüzü korumak kas kaybetmemizi engelleyecektir. Bu sayede metabolizmamız hızlı çalışmaya devam eder ve kaslarımız besine aç olur. Ağırlık antrenmanından sonra ki günlerde dahi vücudunuz kasları beslemek için enerji kullanmaya devam ederler. Bu sayede aç kalmadan daha hızlı ve düzenli kilo verebiliriz.

  • Daha çok su için.

Suyun hayatta kalmak için ne kadar önemli olduğu hep söylenir. Su aynı zamanda kilo vermek için de büyük bir önem taşıyor. Böbreklerimizin zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmak için suya ihtiyacı var. Dolayısıyla kilo vermek için yeterli su içmeliyiz ki yağ yakma metabolizmamız etkili bir şekilde çalışsın. Günlük su tüketiminizi 2-3 litreye çıkarmayı deneyin, daha az acıkacağınız için diyetinizi daha kolay uyguladığnızı fark edeceksiniz. Suyun zayıflama üzerindeki etkilerini Su İçmek Zayıflatır mı? Su Diyeti Nedir? yazımızdan inceleyebilirsiniz.

  • Uyku saatlerinizi düzenleyin.

Kilo vermek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli bir diğer husus uyku sağlığı. Az uyuduğunuzda yorgun hissedip yeterince ağır antrenman yapamayabilirsiniz. Ayrıca fazla yorgun olduğunda beyin ödül ister. Bu ödül çoğu zaman bir pasta, çikolata veya hamburger olabilir aman dikkat! Bunlara uykulu ve yorgunken hayır demek daha zordur.

Az uyumak daha fazla kalori tüketmemize sebep olacağı gibi o kalorilerin daha verimsiz kullanılmasına da sebep olabilir.

  • Yeşil Çay mucizesini deneyin.

Yeşil çay antioksidan kaynağıdır. Bunun yanı sıra yağ yakımına yardımlarını inceleyen bilimsel çalışmalar da mevcut. Bir diğer bileşen ise kafein. Yeşil çayın içindeki kafein, enerji üretimini arttırarak ve kan dolaşımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Tabii ki her yeşil çayın yeşil çay olmadığı unutulmamalı. Hakiki bir yeşil çay, doğru bir demleme yöntemi ile kilo vermenize yardımcı olabilir.

  • HIIT Kardiyo yapın.

HIIT kardiyo nedir? Yüksek tempo aralıklı kardiyo olarak bilinen Hiit, yüksek ve düşük tempolu aktivitelerin aralıklı olarak yapılması yöntemidir. Örneğin 30 saniye deparın ardından 60 saniye hafif tempo koşu, ardından tekrar depar şeklinde devam eder ve toplam 20-25 dakika sürer.

HİİT yöntemi, kısa sürede iyi kalori harcatır ve metabolizmayı hızlandırır. İyi bir hiit kardiyo antrenmanı ile 15 dakika gibi kısa sürede bile yeterli miktarda kalori yakabilirsiniz. En güzel yanı, hiit kardiyo her yerde, hatta ekipmana bile ihtiyaç duymadan yapılabilir. Bu anlamda ekipman olmadan evde kardiyo çalışmak bu yöntemle mümkün.

Her spor ve antrenman dalında denenebilir. Örneğin yüzüyorsanız aralıklı olarak çok hızlı ve yavaş yüzmeyi deneyebilirsiniz. Boks, MMA, güreş gibi sporların antrenmanları da HIIT uygulayabileceğiniz antrenmanlarıdır.

Hiit kardiyoyu antrenman planınıza haftada 1-2 gün ekleyebilirsiniz. Çok fazla hiit kardiyo yapmak glikojen depolarınızı çok boşaltacağı için direnç antrenmanlarınızda ki performansınızı düşürebilir. Bu yüzden hiit kardiyoyun yanında haftada yine 1-2 gün yürüyüş gibi hafif tempo düzeyli kardiyo (LISS) uygulayabilirsiniz.

  • Tekdüze beslenmeyin.

Kilo verirken yapılan en büyük hatalardan biri de besin çeşitliliğini azaltıp tekdüze beslenmektir. Etkilerinin bilimselliği tartışmalı olan birçok diyet, tavuk-salata diyetleri buna bir örnek. Tekdüze beslenirken çeşitli besinlerden gelen vitamin ve mineralleri alamayız. Bunların eksikliğinden dolayı bazı hastalıklar oluşabilir ve bağışıklık sistemi güçsüzleşebilir. Örneğin çok fazla protein alırken sağlıklı yağlardan uzak kalıyor olabiliriz. Bu da aldığımız vitaminlerin vücutta kullanılmasını zorlaştırabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.