Genel

Su İçmek Zayıflatır mı? Su Diyeti Nedir?

Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti nedir?

Sıra dışı diyetlerden biri de su diyeti adı verilen bir beslenme yöntemi.

Uzmanlar, sağlıklı bir beden ve yaşam için vücudun susuz kalmaması gerektiğini önemle vurguluyor ve günlük en az 2,5 – 3 litre su içilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Gençliğinde susuz bırakılan bir beden, özellikle ilerleyen yaşlarda çok ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bu sağlık sorunlarının başında elbette böbreklerde yaşanan sorunlar geliyor.

Bütün bunlarla beraber, su içmek yalnızca sağlık için değil kilo vermek için de büyük önem taşıyor. Vücudu temizleyerek zararlı toksinleri vücut dışına atmayı sağlayan su, en temel günlük ihtiyaçlarımızdan biri. Bununla birlikte metabolizmanın hızlı çalışmasına ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olarak teknik anlamda da kilo vermeyi kolaylaştırır. Su diyeti ile zayıflama hızı ciddi şekilde artar.

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti, gün içinde bol miktarda su ve sıvı dışında herhangi bir gıda alınmamasına dayanıyor. Henüz bir teori olarak bakılan bu beslenme türünün temelinde şu önerme yatıyor: Soğuk su içildiğinde suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücut ekstra kalori yakar. Bu da, kilo verilmesini hızlandırır ve daha kolay hale getirir. Günlük hayatta ihmal edilen su tüketimini geride bırakmaya ve yeterli miktarda su alınmasına yardımcı olan bu diyetle birlikte, böbrekler daha fazla çalışır ve vücuttan toksinlerin atılmasına olanak tanınır. Ayrıca eklemleri ve omurgayı korumaya yardımcı olan su, kan basıncını dengeleyerek vücut sıcaklığının ayarlanmasına da fayda sağlar.

Su diyeti, hem sağlığını korumak hem de kilo vermek isteyen kişilerin deneyebileceği diyetler arasında en göze çarpanlardan biri. Bu diyetle 1 haftada 7 kilo vermek mümkündür.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücutta detoks etkisi yaratan ve kalori yakımını hızlandıran su diyeti, günlük en az 2 litre su veya sıvı tüketimine dayanır. Tokluk hissi veren suyun yanı sıra, kan basıncının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin alınması için tüketilen diğer sıvılara ve sıvı içeriği yoğun yiyeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlık uzmanları, diyetin yalnızca su tüketilerek uygulanmasının son derece zararlı olduğu konusunda uyarıda bulunarak bol sıvı tüketiminin yanında sıvı içeriği ve besin değerleri yüksek gıdaların öğünlere eklenmesini tavsiye ediyor.

Aslında su diyetinin temelinde sağlıklı yaşama dair tüyolar bulabilmek mümkün. Örneğin kısa süreli uygulanan su diyetinde sabahları uyandıktan sonra içilecek olan bir bardak limonlu ılık su güne enerjik başlamak ve metabolizmayı çalıştırmak için fayda sağlıyor. Limon, içerdiği C vitamini sayesinde hücreleri serbest radikallerden koruyarak, kalp ve damar hastalıklarını önlüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca içeriğinde bulunan polifenol antioksidanları yardımıyla kilo almayı yavaşlatıyor, azaltıyor ve vücutta leptin hormonunun üretimini dengeleyerek açlık hissini baskılıyor. Diğer öğünlerde ise vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden uzak kalmaması için alınan gıdalara önem vermek gerekiyor. Su ve lif içeriği yüksek olan taze meyvelerin kesinlikle bu diyette yer alması gerekiyor.

Su Diyeti Beslenme Yemek Listesi

Kahvaltı:

 • 1 bardak taze portakal suyu / 2 bardak elma suyu
 • 6 adet çilek ve yulaf ezmesi (Çilek yerine mevsimine göre sulu bir meyve tercih edilebilir.)

Ara öğün:

 • Taze zencefil ve kurutulmuş papatya ile demlenmiş bir bardak ılık bitki çayı. Çayın içine taze zerdeçal parçaları da ekleyebilirsiniz. / 1 bardak papatya suyu

Öğle:

 • 2 bardak su
 • 2 kase sebze çorbası
 • Akdeniz salatası

Ara öğün-1:

 • 3 adet ceviz
 • Yeşil çay

Ara öğün-2:

 • 2 dilim taze ananas
 • 1 elma

Ara öğün-3:

 • Yağsız peynir ile yapılmış yeşil salata
 • 1 bardak su

Akşam:

 • 2 bardak su
 • 2 kâse sebze çorbası
 • 1 porsiyon haşlanmış sebze
 • 1 kase ev yapımı yoğurt

Ara öğün-4:

 • 15 adet üzüm
 • 1 adet şeftali
 • 1 bardak su

Unutmamak gerekir ki her şeyden önce sağlıklı ve dirençli bir bünyeye sahip olmak için hem vücudumuza hem de beslenmemize dikkat etmeliyiz. Beslenme düzeninde yaşanacak değişiklikler, bağırsak florasında değişiklik yaratabilir. Bağırsak florasının bozulması ise serotonin hormonunun salgılanmasını azaltarak mutsuz ve halsiz hissetmemize yol açar. Günde yeterli miktarda su içerek ya da belli aralıklarla su diyeti uygulayarak bu dengeyi koruyabilmek mümkün. Unutmayın; Mutluluk Bağırsaklarda Başlıyor!

Related Posts

3 thoughts on “Su İçmek Zayıflatır mı? Su Diyeti Nedir?

 1. Eda acer dedi ki:

  Süper bilgi! Acaba sağlık açısından bir sorun olur mu sadece 1 hafta bu diyeti uygulasam? Normalde benim metabolizmam çok yavaştır ve çok su içmem. Bir de kabızlık sorunu yaşıyorum çok su içmek etkiler mi ki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.