Genel

Vücudumuzun İhtiyacı Vitaminler Nelerdir? Vitaminler Kilo Aldırır mı?

Vitamin Nedir?

Vitaminler, vücudumuzdaki birçok faaliyetin başlamasında ve sürdürülmesinde etkili olan, direncimizi artıran günlük olarak belirli miktarlarda ihtiyaç duyduğumuz maddelerdir

Vitaminler, doğal besin kaynaklarında bulunur ve hücre yenilenmesine ve enerji üretimine yardımcı olur. Ayrıca vitaminler, vücudun günlük olarak belirli miktarlarda ihtiyaç duyduğu, yeterli olmadığı durumlarda ise dışardan takviye olarak alınması gereken düzenleyici ve direnç attırıcı maddelerdir.

Kaç çeşit vitamin vardır? Hangi vitamin nelere faydalıdır ve ne için kullanılır?

Vitaminler, suda çözünenler ve yağda çözünenler olmak üzere 2 çeşittir. Suda çözünen vitaminler, vücut için gerekli olan miktarda tüketildikten sonra boşaltım sistemi yoluyla vücuttan atılır. Bu nedenle, vücuttan sık sık uzaklaştırılan bu tür vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekmektedir. Yağda çözünen vitaminler ise, vücutta daha kolay depolanabilmektedir. Bu nedenle, suda çözünen vitaminlerin yağda çözünen vitaminlere göre daha sık tüketilmesi gerekmektedir.

Vitaminleri Nelerden Alırız ?

Vitaminler, doğal beslenme yoluyla alınabilmektedir. Sebze, meyve, hayvansal gıda gibi besinlerin herbirinde farklı bir vitamin türü bulunur. Ancak bazı durumlarda, vücudumuzun yeterli vitamini doğal yollardan yeterli miktarda alamayabilir. Bu  durumda takviye edici gıdalar da bu eksikliğimizi kapatmakta bize yardımcı olabilmektedir. Türk Gıda Kodeksi de takviye edici gıdalarda bulunabilecek vitaminleri belirlemiştir. Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği uyarınca, Takviye Edici Gıdalarda kullanılan vitaminler; A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D, E, K, Folik Asit ve Biotin’dir.

Vitaminler Kilo Aldırır Mı?

Multivitamin tabletler vücudunuzun ihtiyacı olan besin maddelerini almanızı sağlayan takviyelerdir. Metabolizmanızı etkileyeceğinden kilonuza etki edebilir. Metabolizmanızın çalışma hızı yakacağınız kalori miktarını belirler. İyi işleyen bir metabolizma kilo kontrolü için de çok önemlidir. Günlük tüketilen her şeyin iştah üzerinde etkili olabileceği de unutulmamalıdır. Örneğin B6 vitamini düşük seviyedeyse, bu durum beyindeki serotonin hormonunun düşük seviyede olmasıyla ilişkilendirilir ve iştahınızın artmasına yol açabilir.

Vücudumuzdaki kilo durumumuz yalnızca aldığımız takviye edici gıdalara değil, hayat tarzımızdan uyku düzenimize, iç organlarımızın çalışma durumundan yediğimiz yemeklere ve saatlerine birçok şeye öre değişir. Bu nedenle multivitamin takviyelerinin kilo aldırdığı için suçlamak yanlış olacaktır. Diğer taraftan birçok diyetisyen, kilo vermek isteyen danışanlarına içeriği iyi hazırlanmış multivitamin takviyeleri tavsiye edebilmektedir. Ayrıca biliyoruz ki vücuttaki vitamin eksikliği vücudun çalışma düzenini bozduğundan kilo almayı ya da vermeyi zorlaştırabilir. Yani multivitaminlerin herkes için aynı etkiyi gösterip herkese kilo aldırdığını ya da herkese kilo verdirdiğini söylemek doğru değildir.

British Journal of Nutrition’da yayımlanan bir makaleye göre multivitaminler erkeklerde kilo kontrolünü sağlayabileceğini kanıtlamıştır. Bu çalışmaya göre, diyet yapan ve vitamin takviyesi kullanan kadınlarda multivitamin ve mineral takviyesi alan kadınların, almayanlara göre daha az açlık hissettiklerini kanıtlanmıştır. Ayrıca araştırmaya göre vitamin ve mineraller yemek yeme düzenimizi kontrol eden insülin, leptin ve kortizol gibi açlık hormonlarının sentezinden de sorumludur.

One thought on “Vücudumuzun İhtiyacı Vitaminler Nelerdir? Vitaminler Kilo Aldırır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.