Genel

Kilo Kaybı Sonrası Oluşan Deri Sarkması Nasıl Geçer?

Hızlı kilo alıp verme sonrasında yaşanan en büyük problemlerden biri de ciltte sarkma sorunlarıdır. Yoğun ve daha rahatsız edici bir biçimde karın bölgesinde sarkmalar oluştuğunu bilsek de aslında sağlıksız bir kilo kaybı sonrası tüm vücutta sarkmalar meydana gelir. Bu sorun elbette kilo vermememiz gerektiğini düşündürmemeli. Sarkan derinin kendini nasıl toparladığını, deri sarkmalarına karşı ne gibi önlemler alınabileceğini sizler için derledik. Deri sarkması nasıl geçer? Sarkan deri nasıl sıkılaşır? Kilo verirken vücut nasıl sıkılaştırılır? gibi bütün sorularınızın cevabı burada.

Kilo kaybı sonrası deri sarkmasının sebebi nedir?

Deri, tüm vücudumuzu saran esnek bir organdır. Esnekliği sebebi ile kilo alınca esnediği gibi kilo verdikçe de esneklik bir miktar toparlanabilir. Ancak özellikle hızlı kilo alıp verildiğinde veya alınan-verilen kilo çok fazla olduğunda karın, kol altı, göğüs, basen ve yüz bölgeleri başta olmak üzere vücudumuzda sarkmalar oluşabilir. Temel sebep kilo değişimi olsa da deri sarkmasını hızlandıran ve etkilerini artıran pek çok etmen mevcut:

 1. Yaş: Artan yaşla birlikte cildin elastikiyeti azaldığından yaşlılarda deri sarkması daha çok görülebilir. Bu durumda kilo değişimi ile deri sarkması problemi yaşayan iki kişiden genç olan daha avantajlıdır.
 2. Kilolu kalınan süre: Kilo artışı ile birlikte deri gerilmeye başladığından derinin ne kadar süre ile gergin kaldığı sarkmayı etkileyen en önemli faktörlerdendir.
 3. Ne kadar kilo aldınız: Derinin kilo artışı beraber gerildiğini söylemiştik. Ne kadar fazla kilo alınırsa deri o kadar gerileceği için bu miktarı etkiler.
 4. Kilo değişim hızı: Hızlı kilo vermenin deri sarkmasını hızlandıracağı gibi hızlı kilo almak da derinin sarkma oranını arttırır.
 5. Genetik faktörler: Kilo değişim hızınız, yaptığınız egzersizler her ne kadar etkili olsa da genetik faktörlerden kaynaklı oluşan vücut yapınızın izin verdiği ölçüde vücudunuzda değişim yaşanır.
 6. Beslenme: Yediğiniz veya yemediğiniz birçok besin vücudunuzun esnekliğini etkiler. Daha dinç ve sarkmaya karşı kendini koruyabilecek bir vücut istiyorsanız bol su içmeli ve Omega 3 yağ asitleri, A vitamini, E vitamini ve çinko yönünden zengin besinleri tüketmelisiniz.

Hızlı Kilo Değişiminin Cilde Etkileri

Hızlı kilo değişiminde kişinin kas dokusu ve cilt dokusu deforme olabilir. Deride çatlaklar oluşabilir, hormonal bozukluklar oluşabilir. Bu nedenle kilo vermek için yapılan diyet ve spor gibi çalışmalar planlı ve dengeli olmalıdır. Bununla birlikte kilo vermek için aceleci davranıldığında, vücudun dengesi bozulur ve estetik olarak istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilir. Öncelikle sağlıklı bir vücut için kilo vermeyi amaçladığınızı unutmamalı ve gerektiği şekilde bu süreci planlamalısınız. Kilo vermek için bir uzmandan yardım almak her zaman daha doğru bir yöntemdir.

Kilo verirken aceleci davranmak deri sarkmasına zemin hazırlar ve sarkan deri kendini toparlar mı sorusuna olumlu bir yanıt vermek zorlaşır.

Kilo alıp verme dışında gebelik süreçleri de vücudun esnekliğini değiştiren bir süreçtir. Tıpkı sağlıksız beslenmeden kaynaklı kilo artışı gibi hamilelik döneminde de vücut hızlıca kilo alır ve aldığı kiloları birden kaybeder. Doğum sonrası oluşan çatlaklar ve sarkmalar için neler yapılabileceğini de bu yazımızda anlatacağız.

Deri Sarkması Nasıl Önlenir?

Öncelikle sarkık deri sorunu ile hiç karşılaşmamak için ne yapılması gerektiğine bakalım.

 • Kilo verirken aceleci davranmayın. Çoğu insan kilo alırken isteyerek almadığı için o kısımda bir uyarı yapamasak da hızlı kilo almak ve vermek ciltte oluşan sarkmaların en büyük sebebidir. Aslında hızlı kilo vermek sizi amacınıza tam olarak ulaştırmayacaktır. Hızlı kilo kaybı, yağların çabuk erimesine neden olup vücudun incelmesini sağlar fakat vücudun küçülmesi sonucu derinin bol gelerek sarkmasına neden olur. Bunun yanında hızlı kilo veriyorsanız sadece yağ değil protein ve kas da kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Planlı ve doğru bir şekilde zayıflarsanız deride sarkma oluşma ihtimaliniz azalacaktır.
 • Beslenmenize dikkat edin. Sarkmaların meydana gelmemesi için protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Besinlerinizde; karbonhidrat ve yağı azaltırken proteinleri arttırmanız hem kas kaybını minimuma indirecek, hem de deri sarkmasını önleyecektir. A, E vitamini ve mineral yönünden zengin besinler tüketmeye dikkat edilmelidir.
 • Sarkmaların önüne geçmenin diğer yolu ise, derinizin nem durumunu yüksek tutmaktır. Nem oranının düşük olduğu deri, daha çabuk kırışır ve sarkmalar oluşur. Nem eksikliği ile derinin sarkması oluşumunu önlemenin yolu vücudunuzu nemli tutmaktır. Vücudunuzun nem oranını artırmak için vücudunuzu sıkılaştırıcı ve nem oranını artıcı bileşenlerde desteklemelisiniz. Bunu yiyecekler yoluyla almak önemli olsa da özellikle kilo vermeye çalıştığınız dönemlerde besinlerden ihtiyacınız olan kolajenin tamamını alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kolajen takviyesi kullanmak faydalı olacaktır. Güvenilir ve etkili bir kolajen takviyesi arıyorsanız Microbiome Hyaluronic Acid & Collagen tabletleri kullanabilirsiniz. Kolajen ve hiyalüronik asit vücudunuzu nemlendirirken içeriğindeki selenyum, bakır gibi bileşenler de cilt sağlığınızı destekler.
 • Bol bol su için. Oluşan sarkmalar kuru cildin sorunudur. Su içmek; hem deri sağlığında, hem de kilo vermede oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Günlük olarak 9-10 bardak su tüketimi deri sarkması oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır.
 • Masaj yapmalısınız. Masaj yapmak; deride kan damarlarını uyarır kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı hızlandığında deri kendini daha hızlı bir şekilde toplamaya başlar. Masaj, vücudun esnekliğini arttırır. Böylece deri sarkması engellenmiş olur.
 • Düzenli ve doğru bir planlama ile spor yapın. Vücudun belli noktalarında beliren deri sarkması için en kesin çözümlerden biri spor yapmaktır. Düzenli spor yapmak kasları güçlendirir. Böylece zamanla vücut kendini toplamaya başlar. Özellikle ağırlık çalışmaları, sarkan derilerin toplanma sürecini hızlandırır.
 • Son çare ise ameliyattır. Deri sarkması yaşayan kişi gençse, derinin toparlanması daha kısa bir zaman alacaktır. Fakat belirli yaştan sonra, derinin kendini toplaması daha uzun sürecektir. Bu durumda olan kişiler öncelikle yukarıdaki altı adımı denemeli, sabırlı olmalıdır. Eğer sonuç alınmazsa ve psikolojik olarak buna hazırsa ameliyat olunabilir.

Deri Sarkması Nasıl Geçer?

Deri sarkmasını geçirmek için yapabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri egzersizdir.

 • Karın bölgesini sıkılaştırmak için; mekik çekmek en bilindik ve fayda sağlayan yöntemdir.
 • Bacak ve kalça sıkılaştırmak için; bisiklet sürmek, yüzmek, koşu veya yürüyüş yapmak bu bölgelerde sıkılaşmayı sağlayarak sarkmaları önleyecektir.
 • Kol bölgesini sıkılaştırmak için; ağırlık kaldırmak, yüzmek veya diğer güç egzersizlerinden faydalanabilirsiniz. Büyük ölçüde, kol altındaki sarkmalardan kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Yüz ve boyun bölgesini sıkılaştırmak için; yüz kaslarınızı germelisiniz. Yüz yogası yüzünüzdeki birçok kası çalıştırır. Bu da, boyun bölgesinde oluşan sarkmalar ve yüzünüzdeki çizgilerin gerilerek daha pürüzsüz bir hal almasını sağlayacaktır.

Related Posts