Genel

Cilt Tonunu Eşitlemek İçin Ne Yapılmalı?

Cilt tonu eşitlemek herkesin istediği fakat zorlandığı bir durumdur. Bu yazımızda sizler için bunun pratik yöntemlerini anlatacağız.

Yeme-içme gibi günlük alışkanlıklar ile hava kirliliği, ışınlara fazla maruz kalma gibi çevresel faktörler ve elbette giderek yaşlanan cildimiz, birçok cilt problemine yol açıyor. Kuruluk, lekelenme, yağlanma, kırışıklık bu sorunlardan yalnızca birkaçı. Birçok kişinin şikayetçi olduğu bir diğer cilt problemi ise cilt tonu eşitsizliği. Bu sorunun çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağımız bu yazımıza giriş yapmadan önce cilt tonu eşitsizliğinin ne olduğunu ve neden meydana geldiğini anlatalım.

Cilt Tonu Eşitsizliğinin Sebebi Nedir?

Cilt tonu eşitsizliği olarak bildiğiniz ve aslında ciltte renk değişimi yaratan birçok sebep var. Özellikle günümüzde maruz kaldığımız UV ışınları, çevre kirliliği gibi dış etkenlerin yanında cildimize yaptığımız yanlış uygulamalar, hormonal bozukluk veya değişiklikler, daha farklı cilt sorunları ciltte renk değişimine sebep olabiliyor. Birçok kişinin korkulu rüyası haline gelen cilt tonu eşitsizliğinin önüne geçmek cilt tonu dengeleyici uygulamalar ile veya koruyucu önlemler ile mümkün. Bu konuda öncelikle cilt tonu eşitliğini bozan sebepleri inceleyelim.

Ciltte Renk Bozulmalarının Nedenleri

  • Az su tüketimi,
  • Aşırı sigara kullanımı,
  • Güneş ışınlarına fazla miktarda ve zararlı olduğu saatlerde maruz kalmak,
  • Uzun süreli sivilce ve skarların neden olduğu hiperpigmentasyon,
  • Hormonal değişiklikler sonucu (özellikle hamilelikte) melazma oluşumu,
  • Hormonal hastalıklar
  • Karma cilt yapısı
  • Cildın olgunlaşmasına bağlı lipofuksin birikimi
  • Farklı sebeplerden dolayı cilt gözeneklerinin nefes alamaması.

Cilt Tonunu Eşitlemek İçin Ne Yapılmalı?

Bol Su Tüketin!

Sinir sistemi, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi gibi vücudun temel işlevleri için çok önemli olan su tüketimi elbette cilt sağlığı için de çok önemli. Günde en az 2 litre su tüketimi ile ciltteki nem oranı artar ve buna bağlı olarak hücre yenilenme süreci hızlanır. Hücre yenilenme sürecinin hızlanması, cilt renginin koyulaşmasına neden olan etkenlerin ciltten atılmasını kolaylaştırmış olur.

Meyve ve Sebze Tüketimi Çok Önemli!

Cilde uygulanan işlemlerin yanında aslında içten dışa köklü bir bakım sağlamak da oldukça önemli. Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler, içerdiği faydalı yağlar ve asitlerle cildin hem korunmasına hem de yenilenmesine katkı sağlar. Böylece ciltte renk farklılığı oluşturan iç ve dış faktörlerin etkinliği azalıyor.

Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun!

Sağlığımız için uzak durmamız gereken zararlı alışkanlıkların cilt sağlığını da etkilediğini biliyor muydunuz? Örneğin sigara ve alkol, ciltte nem dengesini bozar ve toksin artışına sebep olur. Özellikle sigara içmek, ağız çevresi başta olmak üzere ciltte renk koyulaşmasına yol açıyor. Fakat umutlu bir haber: Sigara ve alkolün ciltte yarattığı sorunlar, bu alışkanlıkların bırakılması sayesinde kısa sürede toparlanıyor. Yani bugün cilt sağlığınız için sigara ve alkol tüketimini azaltmak için hiç de geç değil.

Cildinizi İçeriden Doğal Bileşenlerle Takviye Etmelisiniz!

Cilt sağlığı bozulmadan bir önlem almak her zaman en iyisi. Cildimize iyi bakmak için renk tonunun bozulmasını beklemek yerine düzenli olarak cilt bakımı yapmak ve cilt sağlığı, cilt sıkılığı için gerekli olan besinleri almak çok önemlidir. Cilt sağlığı için öne çıkan bileşenlerden en önemlileri Biotin, Hyaluronic acid ve Collagen olarak sayılabilir. Fakat maalesef günümüz koşullarında ne vücudumuz doğal olarak bu bileşenleri depolayabiliyor ne de yiyeceklerden yeteri kadar temin edebiliyoruz. Bu sebeple cilt sağlığı için çeşitli multivitaminler veya geniş içerikli kolajen tabletler kullanılması birçok cilt bakım uzmanı tarafından tavsiye ediliyor. Bu konuda size tavsiye edebileceğimiz güçlü içerikli bir takviye Microbiome Hyaluronic Acid & Collagen. Cilt sağlığı için ihtiyacımız olan ve besinlerden yeteri kadar elde edemediğimiz temel bileşenleri içeriyor: C Vitamini, Çinko, Gotu Kola Ekstraktı, Bakır, Biotin, Selenyum. Böylelikle tek bir tabletle aslında cilt sağlığımız için ihtiyaç duyduğumuz temel bileşenleri almış oluyoruz. Diyetisyenlerin de tavsiye ettiği bu ürün, bakanlık onaylı ve yerli üretim konusunda kendisini kanıtlamış bir markaya ait olduğu için sizlere güvenle tavsiye edebiliyoruz.

Cilt renginin bozulmasının sebeplerini ve buna karşı alacağımız önlenmleri anlattığımız yazımız umarız sizler için faydalı olmuştur. Başka bir cilt sağlığı sorunu olan güneş lekeleri hakkında daha fazla bilgi almak için Güneş Lekelerini Geçirmek İçin 7 Doğal Yöntem başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.