Genel

L-Arginine Nedir? Arjinin Faydaları Nelerdir?

Arjinin Nedir ? L-Arginine Faydaları, Ne Zaman Kullanılmalı ?

Arjinin, bir aminoasit türüdür ve amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır.

Takviye gıda olarak da alınabilen L-Arginin, egzersiz performansına ve daha fazlasına destek olabilecek supplement olarak kullanılabilir.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanların ve kan dolaşımını arttıracak takviye arayanların karşılaştığı bir numaralı aminoasit olan arjinin hakkında tüm bilgiler…

Arjinin yarı esansiyel aminoasitlerden olan ve bir kısmı vücudumuz tarafından üretilen bir aminoasit türüdür. Fakat yaş, iltihap seviyesi, arterlerin ve kalbin durumu, cinsiyet, diyet kalitesi ve genetik faktörler gibi çeşitli etkiler arjinin üretim miktarını etkiler. Örneğin vegan diyetle beslenenler yeteri kadar arginine alamaz. Ayrıca bozuk bağırsak sağlığı arginin emiliminin gereğinden az olmasına neden olabilir.

Arjinin Hangi Besinlerde Bulunur? Doğal Yollarla Arginine Almak Mümkün Mü?

Arjinin, özellikle protein içeriği fazla olan besinlerde ve et ürünlerinde bolca bulunur. Vücudumuzda üretilen miktar yeterli olmadığı için dışardan da belli oranda Arginine takviyesi almak önemlidir. Arjinin miktarı yüksek besinler başlıca şunlardır:

 • Organik yumurta
 • Yoğurt, ayran ve kefir gibi süt ürüleri
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan (Otlakta yetişmiş olması önemli.)
 • Susam tohumu
 • Kabak çekirdeği
 • Badem
 • Balıklar ve deniz ürünleri
 • Spirulina
 • Hindistan cevizi

Arjinin Faydaları

Arjininin, bağışıklık güçlendirici, doğurganlık, detoksifikasyon ve beyin gücü iyileştirilmesi gibi birçok faydası vardır. Yani arjinin seviyenizin yüksek olması, arjinin takviyesi almak bağışıklığınızı güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, büyüme hormonunu ve buna bağlı olarak doğurganlığı artırabilir, vücudunuzun detoksa daha hızlı ve etkili cevap vermesini sağlayabilir. Bunlar dışında başka bir önemli faydası ise, belirli hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır. Özellikle büyüme ve enerji üretimi için hücrelere glikoz verilmesine yardımcı olan yararlı büyüme hormonlarının ve insülinin vücutta uyarılmasını sağlar. Bu rolü ile arjininin, fiziksel performansı, dayanıklılığı ve gücü arttırdığına inanılır.

Arginine Neden kullanılır?

Arjininin birçok faydası bulunmasına rağmen hastalık için kullanımından çok, pump hissiyatı yaşamak amaçlı nox supplement ürünü kullanarak nitrik oksit üretimini artırmak için yaygın olarak kullanılır. Böylece antrenman esnasında kendinizi çok daha zinde hissetmenizi sağlayabilir.

Arjinin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Arginine üzerine birçok çalışma yapılmış ve birçok farklı hastalıkta kullanılması önerilmiştir. Arjinin kullanmanın en önemli faydaları kan dolaşımını ve debisini arttırmasıdır. Bu işlevi yerine getirirken l-arjinin nitrik oksite dönüşür ve damarları genişletir. Argininin bir diğer faydası ise hormon üretiminde artışa neden olmasıdır. Özellikle büyüme hormonu ve insülin bunların en önemlileridir. Bu hormonlardaki artışın etkisiyle fiziksel performans, dayanıklılık ve güçte artış görülebilir.

Yaygın olarak blinen bu etkiler dışında arjininin şu faydaları da bulunur:

 • Vücutta inflamasyonla savaşır.
 • Arteriokleroz ve damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Kan damarlarını onarır ve genişletir.
 • Kroner ve konjestif kalp hastalıklarına faydalı olabilir.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.
 • Atletik performansı arttırır, sporda verimi ve performansı güçlendirir. Özellikle vücut çalışanların sık sık kullandığı bir aminoasittir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kas ağrılarını hafifletir.
 • Böbreklerin çalışmasını düzenler.
 • Mental aktiviteleri düzenler.
 • Demansla yani unutkanlıkla savaşır.
 • Erektil disfonksiyon ve erkek infertilitesinde yani erkek kısırlığına karşı etkileri vardır.
 • Soğuk algınlığına karşı vücudu ve savunma sistemini destekler.

Arjinin kullanımında dikkat !  Tek seferde 10 gramdan fazla arjinin almak midede çeşitli rahatsızlıklara ve ishale sebep olabilir

Arjinin Egzersiz Performansını Arttırır mı ?

Arginin’in kan dolaşımını arttırdığını ve bu durumun kaslara ve eklemlere oksijen, besin taşıdığından bahsetmiştik. Bu etki arginin’in egzersiz performansını arttırmasını minimum ağrı ile gerçekleştirmesinin nedenidir. Ayrıca el – ayak soğukluğu olan dolaşımı bozuk, artrit veya diyabetli hastalarda iyileşme ve kan akımını arttırması ile iyileşmeyi arttırır. Arginin takviyesinin yürüyüş mesafesini ve kas ağrılarında azalma sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır(4).

Ayrıca arginin insanda büyüme hormonu, prolaktin ve Prolin, Kreatin, Glutamat gibi aminoasitleri arttırır. Bu maddeler glukozun hücreye girişini insülin düzeylerini dengeleyerek sağlar. Ayrıca kas yaralanmalarında hızlı iyileşme sağlar.

Dinlenme halinde bile arginin büyüme hormonunu %100 arttırır. Bu durum egzersiz yapmasa bile kas yapısında artışa neden olabilir. Egzersize ek arginin kullanılması durumunda ise bu değer %300 – %500 arasında artmaktadır. Ayrıca arginin kandaki insülin değerini arttırarak kas yapımında artışa bir başka şekilde de yardımcı olur. Bu hormonal değişiklikler kas iskelet sisteminde iyileştirme, devamlılığı sağlar.

Arjinin Erektil Disfonksiyon ve Kısırlık Tedavisine Etkileri?

Birçok çalışmada argininin hücre yenilenmesinde ve kan dolaşımına faydalarından bahsetiştik. Bu faydalar sonucunda sperm üretimi ve buna ek olarak sperm hareketlerinde artışa neden olur. Özellikle kalp hastalığı olan erkeklerde erektil disfonksiyon daha sık görülmektedir. Bu hastalarda nitrik oksit miktarı da belirgin düşüktür.

Bazı çalışmalarda arginin’in erektil disfonksiyon tedavisinden %92 ‘ye varan başarıyla tedavi ettiğiden bahsedilmektedir. Bazı çalışmalarda stresin argininden sperm oluşması durumunu baskıladığını göstermiştir. Bu nedenle daha az stresli kişilerde arginin daha etkili olur. Ek olarak Glutamat ve Arginin birlikte kullanıldığında argininin tek başına kullanımından daha başarılı olduğu gösterilmiştir. Buna ek olarak birçok ilaç arginin gibi Nitrik oksiti arttırarak erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılır. Ayrıca kadınlarda da genital kan akımını arttırarak seksüel problemlerde ve kısırlıkta fayda sağlar. Ayrıca arginin yeşil çay ve orman meyveleri gibi antioksidanlarla birlikte kullanıldığında kadınlarda doğurganlığı arttırır.

Related Posts