Genel

Hangi vitamin, nelere faydalıdır?

Vitaminler insan yaşamı için olmazsa olmaz, vücudumuz için gerekli olan mutlaka olması gereken organik maddelerdir. Vitaminlerin eksiklik durumunda bir çok sağlık sorunu görülebilir. Vitaminler yağda ve suda çözünenler olarak 2 ye ayrılırlar;

Suda çözünen Vitaminler: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B12 ve C vitamini

Yağda Çözünen Vitaminler: A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini

A Vitamini: Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, A vitamini çoğu kişi tarafından göze sağladığı fayda ile bilinmektedir genellikle hayvansal gıdalardan alınır.

E Vitamini: E vitamini antioksidan etkisiyle bilinir, vücudumuzda ki toksin maddelerin etkisini azaltarak vücudu bir nevi koruma altına alır. Alzheimer gibi hastalıklarda görülen belirtileri azaltır ve hafızayı güçlendirir, Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır ve cildimizin pürüssüz olmasını sağlar.

D Vitamini: Vücudumuzda güneş ışınları sayesinde doğal bir şekilde sentezlenebilen D vitamini çok az sayıda gıdada bulunmaktadır. Bu sayede güneş ışınlarının yetersiz kaldığı durumlarda vitamin takviyeleri kullanılmalıdır. D vitamini eksikliğinde kemik yapımızda çeşitli sorunlar oluşabilir. D vitamini kemiklerimiz için önemli bir vitamindir.

K Vitamini: K vitamini genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Vücudumuza sağladığı en büyük yarar ise kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. prostat ve karaciğer kanserinin bir numaralı düşmanıdır.

B1 Vitamini: Kalbin kasların ve sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, iştah açıcı özelliği vardır. Eksikliğinde refleks kaybı,yorgunluk,iştahsızlık ve bilinç kaybı gibi bir çok etkisi bulunur.

B2 Vitamini: B2 Vitamini takviyeleri genellikle diyet yapan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Diyet konusunda yardımcı bir vitamin olan B2 bunun yanı sıra yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına da yardımcı olur.

B3 Vitamini: Kolestrol seviyesini dengeler, eklemlerde toplanan ödemin atılmasını sağlar,kan şekerini dengeler ve sindirim sistemini destekler.

B5 Vitamini: Vücudumuzda oluşan çeşitli yaraların iyileşmesini hızlandırır, enfeksiyon ile savaşır, halsizliği önler ve bizi zinde tutar. Eksikliğinde ise kan ve cilt hastalıkları görülebilir.

B6 Vitamini: Bir çok vitamin gibi B6 vitamini de bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kemiklerimizin gücünü artırır ve vücudumuzu sağlamlaştırır. B6 vitamini eksikliğinde ise büyük oranda kas kaybı yaşanır ve uzun süreli yorgunluklar hissedilir.

B7 Vitamini: Özellikle tırnaklarımız ve saçımızın sağlıklı bir şekilde olmaları için büyük önem taşıyan B7 vitamini bir diğer adıyla Biotin merkezi sinir sistemimizin çalışmasında da büyük rol oynar, eksikliğinde genellikle depresyon ile karşılaşılır.

B12 Vitamini: Kan hücreleri ve sinir sistemi için büyük önem taşır, kemik iliğinde hücre yapımında görevlidir ve Bağışıklık sistemini güçlendirir.

C Vitamini: C vitamini vitaminler arasında en bilinen vitamindir. Oldukça önemli bir antioksidandır. Hasarlı organların onarımını sağlar ve kemik gelişiminde büyük rol oynar. C vitamini asla eksik edilmemesi gereken bir vitamindir C vitamini ihtiyacınızı karşılayacak takviyeleri www.pharmaland.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.