Genel

Sporcuların düzenli kullanması gereken vitamin ve mineraller

Sporcuların hedefledikleri vücuda ulaşabilmeleri için vücutlarının günlük ihtiyacı olan protein ve mineralleri alması gerekir. Bunun için sadece besinlerden faydalanmak istersek Vitamin ve Mineral takviyesi alınmadığı taktirde besinlerden alınan vitamin ve mineraller yetersiz kalacaktır. Bu sebeple sporcuların büyük bir kısmı bu ihtiyaçlarını vitamin ve mineral takviyesi alarak gidermektedirler.

Sporcuların Düzenli olarak kullanması gereken vitamin ve mineraller şunlardır;

•C Vitamini: C vitamini çok önemli bir antioksidandır, kas ve kemik yapımızı sağlamlaştırarak daha yoğun çalışmamızı sağlar ve kas yırtılması yaşamamak adına kullanmamız gereken bir vitamindir.

•A Vitamini: Metabolizmamızı düzenleyerek düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Yaptığımız ağır diyetlerde vücudun daha çok direnç göstermesini sağlar ve metabolizmamızın düzenli çalışmasına etki ettiği için kilo vermemizi kolaylaştırır.

D Vitamini: D vitamini eksikliği en çok görülen vitamin eksikliğidir. D vitamini eksikliğinde halsizlik ve yorgunluk hali gözlemlenmektedir. D vitamini eksikliği olmayan bir bireyin, D vitamini eksikliği olan bir bireyden 2-3 kat daha ağır antremanlar yapabildiği gözlemlenmiştir. Bunun nedeni sağladığı enerjidir ve fiziksel performansımızı arttırır.

•B Vitamini: Hücre yenilenmesinde büyük rol oynayan B vitamini sporcuların mutlaka alması gereken bir vitamindir. Hücre yenilenmesi antremanlarda çalıştırdığımız kaslarımızın yenilenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Demir: Demir vücudumuzda ki yüzlerce protein ve enzimin yapısında bulunur. Demir bulunan hemoglobin akciğerimizden kaslarımıza oksijen taşır. Kaslarımızın enerji üretimi için oksijene ihtiyacı vardır ve Demir eksikliğinde vücudumuz çabuk yorulmaktadır.

Kalsiyum: Kalsiyum eksikliği bulunan sporcular sıklıkla kas kasılması ile karşılaşırlar, bu sebeple antremanlarda karşılaşılan bu kramplar sporcuların antremanlarını yapmalarını engelleyen bir faktör olarak karşılarına çıkar. Kalsiyum kemiklerimiz için en önemli mineraldir kemik gelişimi için kullanılması gereken bir numaralı mineral Kalsiyumdur.

•Magnezyum: Magnezyum vücudumuzun aldığı karbonhidratı enerjiye dönüştüren bir mineraldir. Kas gücümüzü arttırır ve yapılan ağır antremanlardan sonra kas spazmı geçirilmesinin önüne geçer.

•Çinko: Çinko eksikliğinde performansımızda düşme ve kas erimesi sorunuyla karşılaşabiliriz. Çinko bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve büyüme hormonumuzu çalıştırarak vücudumuzun daha çok gelişmesine fayda sağlar.

Vücudumuzda eksikliği görüldüğünde sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğimiz bu vitamin ve mineralleri besinlerle yeteri kadar alamamaktayız. Bu sebepten ötürü vitamin ve mineral takviyeleri kullanmamız gerekmektedir. Tüm bu vitamin ve mineral takviyelerini pharmaland.com.tr adresinden güvenle satın alarak kullanabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.