Diyet Listeleri

Alkali Beslenme Nedir? Alkali Beslenmenin Faydaları ve Zararları

Alkalin ve alkalik asit diyeti şeklinde de isimlendirilen alkali beslenme, vücuttaki toksinlerin uzaklaşmasını sağlayan beslenme türü olarak biliniyor. Alkali beslenmenin temel amacı ise günümüzde artan hazır gıdaların vücudumuzdan eksilttiği vitamin ve mineralleri vücudumuza geri kazandırmaktır. Son günlerde Hollywood ünlülerinin de takip ettiği bir akım olan bu beslenme şekli, vücudunuzun pH seviyesini dengede tutma esasına dayanıyor.

Vücuttaki pH dengesi nedir?

PH, “hidrojen potansiyeli”nin kısaltmasıdır. PH, vücudumuzdaki hidrojen iyonlarının ölçümünü yapmak için kullanılan değere verilen isimdir. Sağlıklı bir insan vücudunda pH değerinin 7.3 ile 7.45 arasında olması gerekir. Aksi durumlarda vücutta oluşacak asidik yapı vücutta bakterilerin birikmesine ve kanser, diyabet, obezite, migren, eklem yerlerinde iltihaplanmalar gibi hastalıkların oluşmasına yol açabilir.

Alkali Beslenme ve Vücut pH Değeri

Alkali beslenmede, vücudun pH değerini daha alkali hâle getirmek için alkali gıdalar tüketilmesi öneriliyor. Vücudun ortalama pH’ı beslenme yoluyla değiştirilemiyor. Aslında vücudun asitlik değeri bölgeden bölgeye değişiyor. Örneğin, mide 3.5 ve daha altındaki pH değerleri ile vücudun en asidik bölgeleri arasında yer alıyor. Alkali beslenme listesi, temel olarak kandaki pH seviyesinin korunmasına yardımcı oluyor.

Alkali Beslenmede Neler Yenir ?

Alkali beslenme programına uymak için öncelikle besinleri alkali ve asidik olarak ayırmak gerekiyor. İşte alkali seviyelerine göre temel besinler:

 • Yüksek seviye alkali gıdalar: Karpuz, şeftali, soğan, ahududu, mercimek, limon, maden suyu, patates, mandalina, sebze suyu, Japon eriği, deniz yosunu
 • Orta seviye alkali gıdalar: Brokoli, bezelye, mango, maydanoz, zeytin, sivri biber, soya sosu, sarımsak, zencefil, havuç, elma, hindiba, hardal, böğürtlen
 • Düşük seviye alkali gıdalar: Enginar, avokado, lahana, karnabahar, patlıcan, yeşil çay, kiraz, pırasa, şeftali, badem, elma sirkesi, bal kabak

Sağlığınız için alkali beslenme önerileri, esasında alkali besinleri günlük beslenme rutininizde daha yer vermenizi esas alıyor. İşte alkali beslenme ile sağlıklı bir vücut için birkaç öneri…

 • Sağlığınız için işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın.
 • Sebze ve meyveleri kendi mevsimlerinde tüketmeye özen gösterin.
 • Dört mevsim tüketmeyi sevdiğiniz gıdalar varsa o gıdanın mevsiminde hazırlık yapın. Örneğin her mevsim domates yemeyi sevenlerdenseniz marketten doğranmış ya da dondurulmuş domates almak yerine, yaz aylarında domates sosu hazırlayabilirsiniz.
 • Sabah uyandığınızda limon sıkılmış bir bardak su, vücudunuzun pH değerini düzenlemeye yardımcı olabilir.
 • İşlenmiş yağlar yerine soğuk sıkım zeytinyağı, balık ve ceviz yağı gibi sağlıklı alternatifler kullanılabilir.
 • Sebzeler pişince besin değerleri düşüyor. Bu nedenle çiğ sebze tüketimini artırın.
 • Çay, kahve ve asitli içeceklerden uzak durmanız alkali ve sağlıklı beslenmenin temellerinden biri. Gün içinde yeterli miktarda su içmek de pH değerini düzenleyen adımlar arasında yer alıyor.
 • Yemek yerken lokmaları mümkün olduğunca çok çiğnemek sindirime yardımcı olduğu için birçok diyet çeşidinde olduğu gibi alkali beslenmede de çok önemli.

Alkali Beslenmenin Faydaları

Alkali beslenme; tükettiğimiz gıdalar ile vücudumuzda birikmiş olan toksinlerin dengesini koruyan bir beslenme türüdür. Vücudun pH dengesini korur, asidik yiyeceklerin aksine kilo alımı, halsizlik gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Ayrıca alkali beslenme, sindirim sisteminizi düzene sokma, vücuttaki yağ oranını dengede tutma, vücuttaki iltihaplanmaları azaltma, kemik sağlığını koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve güne daha enerjik başlama gibi olumlu faydalara sahiptir.

Alkali Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Birçok faydası bulunsa da alkali beslenmenin zararları var mıdır sorusu diyete başlamadan önce herkesin aklına geliyor. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün araştırmalarına göre alkali diyeti kan PH seviyesinde değil, idrar PH değeri üzerinde farklılıklar yapmaktadır.  Alkali diyetin uzun vadeli etkileri üzerine yapılmış araştırmalar yoktur. Ancak bu beslenme planında besin kısıtlamasına gidildiği için vücut için gerekli yağ asitlerinde eksiklikler görülebilir. Özellikle protein kaynağı olan kırmızı et, balık ve tavuk etinin tüketimi sınırlandığı için vücutta kas kaybı, demir, fosfor, B12 vitamini, Omega-3 yağ asidi gibi vücut için gerekli vitamin ve minerallerin eksikliği de görülebilir. Bu yüzden uzman kontrolünde ve kısa periyotlar halinde yapılmasında fayda vardır.

One thought on “Alkali Beslenme Nedir? Alkali Beslenmenin Faydaları ve Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.