Sağlıklı Lezzetlerle Tanış!

Yeşil Çay Nedir? Nasıl Tüketilmelidir ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay; Camellia sinensis adı verilen bir bitkinin yapraklarından üretilen bir çay çeşididir. Antioksidan içeriği yüksek olan yeşil çayın yapraklarından siyah çay da elde edilmektedir. Ancak siyah ve yeşil çayın oksijen ile tepkime süreleri farklı olduğundan dolayı bileşimlerindeki kafein ve antioksidan oranları farklılık göstermektedir.

Siyah Çay ve Yeşil Çay Arasındaki Fark Nedir?

Siyah çayın kavrulma süresi daha uzundur ve bu işlem sonrası fermantasyona uğrar dolayısıyla bu işlemler siyah çayın içerisinde bulunan antioksidanların yok olmasına neden olmaktadır. Yeşil çaya uygulanan işlemler ise daha kısa süreli olup bu da oksidasyona uğramadan kullanıma hazır hale gelmesini sağlamaktadır.

Yeşil çayın üretimi için bitki yaprakları en hızlı olacak şekilde toplanmalı ve yine hızlı bir şekilde kurutulmalıdır. Bu şekilde yeşil çayın oksijenle tepkimeye girmesi engellenir.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir? 

Yeşil çaya erişim artık kolaylaşmış olup istediğimiz zaman aktarlarda, marketlerde kolaylıkla bulabildiğimiz bir çay türüdür. Kullanımının yaygınlaştığı yeşil çayın hazırlanması siyah çaya benzemekle beraber ılık olarak tüketmek daha fazla yarar sağlamaktadır.

Bir fincan yeşil çay demlemek için su kaynadıktan sonra beş dakika bekletilir ve içerisine bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı ilave edilir, daha sonra 2 veya 3 dakika demlendikten sonra tüketilir. Fazla bekleyen, rengi değişen ve uzun süre demlenen çay faydadan çok zarara neden olabilir. Maksimum fayda için yeşil çay demlendikten kısa bir süre sonra hızlıca tüketilmelidir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın en önemli yararlarının birçoğu antioksidan özelliğinden kaynaklanmakta olup kanser üzerine önemli faydaları bulunmaktadır. Yeşil çaydan en iyi şekilde yararlanmak için üretiminden tüketimine en iyi şartlarda hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. Bu sebeple içeceğiniz yeşil çayın nasıl üretildiği ve nereden alındığı iyi araştırılmalıdır.

 • Yeşil çay iyi bir diüretik (idrar söktürücü) olup vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlar.
 • C vitamini içeriği yüksek olduğundan özellikle solunum yolu hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara karşı yarar sağlar.
 • Düzenli olarak tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir ve dikkat toplanmasını sağlar.
 • Cilt sağlığı için oldukça yararlıdır bunun için hem tüketilmesi hem de maske olarak kullanılması önemlidir.
 • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir dolayısıyla zayıflama üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlarken aynı zamanda birikmesini de önlemektedir, özellikle de bel bölgesindeki yağlanmaya oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Ancak yalnızca yeşil çay tüketip beslenme ve egzersize dikkat edilmediği sürece zayıflama konusunda olumlu bir sonuç alınmaz.
 • Yapısında bulunan kateşin gibi güçlü yapıdaki antioksidanlar aracılığıyla serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak DNA hasarı , kan pıhtılaşması, kanser gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olur.
 • Düzenli bir şekilde tüketilen yeşil çay ağızda antibakteriyel etki göstererek diş ve diş eti rahatsızlıklarını önler ve daha sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlar.
 • Ateroklerozise neden olan ve halk arasında kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolünün birikmesini önleyen yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak adlandırılan anormal kan pıhtılaşmalarının neden olduğu damar tıkanıklıklarını da önlemektedir.
 • Böbrek tarafından salgılanan ve yüksek tansiyona (hipertansiyon) sebep olan bir hormon olan anjiyotensinin etkileri yeşil çay ile hafiflemektedir böylece kan basıncı normal aralıkta dengelendiğinden kalp krizi riski ve inme riski en az seviyeye inmektedir.
 • Yeşil çay rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, aşırı stresli ve aşırı yorgun olma durumunda vücudu rahatlatır, böylece daha düzenli ve iyi bir uyku almaya yardımcı olur.
 • Düzenli bir şekilde kullanılması romatizmal hastalıkların tedavisinde yarar sağlamaktadır.
 • Mide ve barsak rahatsızlıklarını önlemektedir.
 • Antienflamatuar etki gösterir ve hücre yenileyicidir.
 • Tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynamaktadır.
 • Ağız kokusunu gidermeye ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Migren ve benzeri ağrılı hastalıklarda da yarar sağlamaktadır.

Gördüğümüz gibi, yeşil çayın birçok faydası bulunmaktadır. Bu sebeple güvenli şartlarda üretildiğinden emin olduğumuz yeşil çayı uygun şekilde hazırlayıp güvenle kullanabiliriz. Özellikle antioksidan özelliğinden kaynaklanan faydaları ile ilgili bir çok çalışma yapılmış olup bunlar kanıtlanmıştır.

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?

Faydalarını saydığımız yeşil çayın bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çay kendi içerisinde temel olarak ikiye ayrılır ve bu iki kategori altında da farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Genel olarak Japon yeşil çayları ve Çin yeşil çayları olmak üzere iki temel kategorisi olan bu çayın toplamda ondan fazla çeşidi bulunduğu söylenebilir.

 • Japon yeşil çayları; kendi arasında gyukuro, matcha, sencha, kamairicha, banchaolarak ayrılmaktadır.
 • Çin yeşil çayları ise; gunpowder, imperial young hyson, twankay, hyson skin, sowmee olarak adlandırılmaktadır.

Yeşil çay henüz taze haldeyken toplanır ve şoklanarak kurutma işlemi gerçekleştirilir. Güneş altında bekletilmeden hızlı bir şekilde kurutulduğu için renginde hiçbir bozulma meydana gelmemektedir.

Şok soldurma yöntemi kullanılarak kurutulduğu için enzimler aktif hale gelmez ve yapraklar yeşil halini korur, bu şekilde meydana getirilen bitkiye yeşil çay adı verilmektedir. Birçok, çay türü aynı bitkiden elde edilir fakat sadece işlenme şekilleri farklı olduğu için değişik  isimlerle anılmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.