Genel

İdeal Kilo Kaç Olmalı? İdeal Kiloma Nasıl Ulaşırım? | Vücut Kile İndeksi Hesaplama

Hem sağlıklı bir bünye, hem de fit bir görünüm için ideal kilomuzun kaç olması gerektiği her zaman konuşulur

İdeal Kilo Nedir, Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo sağlıklı bir vücudun vücut yüzeyine (boy) göre kilo oranı hesaplanarak bulunan değerdir. Bu değere vücut kitle indeksi (VKİ) denir. Vücut kitle indeksiniz 18,5 ile 25 arası ise ideal kilodasınız demektir.

Ancak unutmamak gerekir ki, vücut kitle indeksi ideal vücut ağırlığı hesabı için tek başına yeterli olmayabilir. Vücut yağ oranı veya vücut tipleri de ideal kilomuzu ve buna nasıl ulaşacağımızı etkileyen önemli faktörlerdendir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir ?

Detaylı vücut kitle indeksi, yaşınız ve cinsiyetiniz de dikkate alınarak kilonuzun, vücut yağ yüzdenizin ve bel çevrenizin normal değerlerde olup olmadığını gösterir. Vücut kitle indeksi değeriniz zayıf, fazla kilolu, obez ya da morbid obez ise kilo vermek için uzmanların önerilerini yerine getirerek zayıflayabilirsiniz. Ayrıntılı analizden önce çok kolay bir şekilde kendi vücut kitle indeksinizi ölçebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ?

Ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüzde (kg/m²) çıkan sonuç, fazla kilolu ya da obez olup olmadığınızı belirtir.

18, 5 kg/m.’nin altında olanlar: Zayıf

18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu

25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu

30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez

40 kg/m.’nin üzerinde olanlar: İleri derecede obez (morbid obez), olarak görülür.

VKİ: Vücut yüzeyine (boy) göre kilo oranı hesaplanarak bulunan değerdir.

Vücuttaki fazla kilolar obezite, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler problemleri dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir.

Kilo vermek genç yaşlardaki hızlı metabolizma sayesinde daha kolay olurken yaş arttıkça yavaşlayan metabolizma kilo vermeyi zorlaştırabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kişilerin aldığı kilo oranına ve özellikle bel çevresine dikkat etmesi gerekir. Çünkü bel bölgesinden alınan kiloların büüyk çoğunluğu yağdır ve bölgesel zayıflamada zorlanılabilir.

Yaşa Göre İdeal Kilo Değişir Mi?

İdeal kilo aslında yaşa göre değişmez. Elbette yetişkinliğe kadar, yani 20 – 25 yaşlarına kadar yaş arttıkça vücut ağırlığının artması gayet normaldir. Fakat yetişkinlikten yaşlılığa doğru ilerledikçe özellikle kas kütlesini korumak da zorlaşacağı için kilomuza dikkat etmeliyiz. Yani kilo verirken kas kütlesini kaybetmemek, kilo alırken yağ ağırlığını artırmamak gerekir. İnsan vücudu için taşınan her kilo, eklemlere binen yük; her vücut yağı, metabolizmamızı yavaşlatan bir faktördür.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

Vücut kitle indeksiniz ideal düzeyde değilse kilo almak ya da kilo vermek üzeribe yoğunlaşmanın tam zamanı ! VKİ değeri normal düzeye ulaştığında daha sağlıklı, zinde, fit bir vücut ve sağlıklı bir bünye de sizi bekliyor olacak.

Öncelikle düzenl spor yapmanın ne kadar faydalı olduğu unutulmamalıdır. Vücut şeklimizden memnun olsak da olmasak da, sağlık sorunu yaşasak da yaşamasak da düzenli spor yapmaya devam etmeliyiz. Spor yapmak sadece kilo vermek için yapılması gereken egzersizlerden ibaret değildir. İdeal kilonuzda olsanız bile daha sıkı, daha esnek ve tabii ki daha sağlıklı bir vücut için spor yapmaya devam etmeniz gerekir.

Peki Ne Yapmalı ?

Düzenli egzersiz en önemli adım olabilir. Haftada en az 3 defa ve en az 1’er saat süreyle egzersiz yapılmalı.

Günlük kalori alımını takip etmeli ve çeşitli beslenmeliyiz. Nedir çeşitli beslenmek ? Protein ve sağlıklı yağ alımını azaltmadan, karbonhidrat dengesini iyi koruyarak alabileceğimiz her besin değerini yediklerimizden almaya çalışmalıyız.

Günde en az 8 saat ve mümkünse gece yarısından önce uyumalı

Ben spor salonuna gidemiyorum, nasıl egzersiz yapabilirim diye endişe etmeyin. Evde spor programı ile şimdi spora başlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.