Genel

Mucizevi Bitki: Kekik ve Kekiğin Faydaları

Bitkilerin tedavi amaçla kullanılmaları çok eski yıllardan beri süregelmektedir. Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş halk arasında şifalı bitkiler olarak anılan birçok bitki hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle kekik otunun eski Mısırlılardan beri kullanıldığı bilinmektedir.

 • Şifalı bitki olarak kekiğin genel kullanım şekilleri şöyledir:

Öncelikle kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözücü özelliktedir. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu da önler. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay içimi ve gargara biçiminde kullanılmaktadır. Kekik iştah açar ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile geçiştirilebilir. Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıklarına karşı, çay içiminin yanı sıra, kekik banyoları da çok yararlıdır.

Güçsüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik banyosu yaptırılması önerilmektedir. Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenmektedir. Adet zamanlarındaki kramplı ağrıları geçirilebilmektedir. Ergenlik sivilceleri iyileştirilebilmektedir. Kekik çayı içimi ve kekikle karıştırılmış bal yenmesiyle organizmayı güçlendirilebilmektedir. Kekik tentürü ile ovmak suretiyle romatizma ağrılar, sinirsel rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Sıcak kekik yastıkları
ağrılı bölgenin üstüne konularak büyük rahatlıklar sağlanabilir. Kekik, öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı başka bitkilerle karıştırılarak daha da başarılı biçimde kullanılabilmektedir.

Bilinen bu etkilerinin yanında, kekiğin antimikrobial özelliğinin keşfi için birçok bilimsel çalışma yapılmış; bütün bu çalışmalarda halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik bitkisinin antimikrobial aktivitesi olduğu görülmüştür. Kekik ile yapılan çalışmalarda daha çok bitkinin esansiyel yağları izole edilmiş ve bunlar mikroorganizmalar üzerinde denenmiştir. Bir mikroorganizmada dahi olsa antimikrobial etkinin gözlenmesi, eterik yağ içeren bitkilerin tedavi amaçlı olarak kullanılabileceğini ve sentetik antibiyotiklere alternatif olabileceğini göstermiştir

*Orlab On-Line Mikrobiyoloji Dergisi Yıl: 2005 Cilt: 03 Sayı: 08 Sayfa: 1-8

2 thoughts on “Mucizevi Bitki: Kekik ve Kekiğin Faydaları

 1. Ayfer aktürk dedi ki:

  Kekik ekstresi içeren boğaz ağrısına iyi gelen bir ürün var mı pastil iyi gelir mi

  1. Pharmaland dedi ki:

   Merhaba Ayfer Hanım,
   Kekik ekstresi ve hatmi çiçeği ekstresi içeren OptiVita Thyme Extract isimli ürüne buradan ulaşıp ayrıntılı bilgileri inceleyebilirsiniz.

   Bunun yanında pastil kullanmak kış aylarının getirdiği yorgunluk halsizlik gibi olumsuz etkenlere karşı vücut direncinizi artırmaya, boğaz enfeksiyonunuzu önlemeye yardımcı olabilir. Boğaz pastillerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.