Genel

Ailece Hareketli Kalın

Gün içinde herkesin egzersiz yapması, hareketli kalması gerekse de günlük gerekli egzersiz miktarı yada egzersiz tipi kişiden kişiye değişir. Ancak her aile için gerekli asgari hareketlilikten bahsetmek mümkün. İşte her ailenin ihtiyacı olan günlük egzersiz için bilgiler…

Çocuklar spor yapmalı mı? Çocuğuma ne kadar spor yaptırmalıyım?

Bir çocuğun sağlıklı olması ve sağlıklı halin devamı için sürekli hareket halinde olması gerekir. Özellikle pandemi koşullarında salgın ile savaşıyorken, evlerimize kapanmışken bunu korumak daha da zorlaşmış olsa da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çocukların kalp kaslarının güçlenmesi, kemiklerinin sağlamlaşması ve güçlenmesi için günlük harcanması gereken süre minimum 1 saattir. 1 saat size uzun gelmesin. Evdeyken de bu hareketliliği ailecek oynanacak oyunlarla, hatta hareketli bir müzikte hep birlikte dans ederek bile sağlayabilirsiniz.

#EvdeSpor adıyla başlatılan evde hareketlilik seferberliğinin çocuklar için hazırladığı videolar da çocuğunuzun eğlenirken spor yapmasına yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerin günlük egzersiz ihtiyacı; Anne babalar ne kadar spor ve egzersiz yapmalı?

Yetişkin bir insanın egzersize günlük olarak ayırması gereken süre yarım saattir. Spor salonunda yarım saat geçirmek ideal bir seçenek olabilir fakat bu mümkün değilse aynı hareketliliği evde yada dışarda sağlayabilirsiniz. En basit ama en etkili egzersizlerden biri her zaman yürümek olmuştur! Günde 1 saat yürüyüş yapmak kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca günde 1 saat yürümek metabolizmanızı hızlandırmak ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için de çok önemlidir.

DİKKAT

Sağlık durumuz ile ilgili şüpheleriniz varsa, devamlı kullandığınız bir ilaç varsa, kronik hastalığınız varsa aktif bir fiziksel çalışmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.